کمک مالی اپل برای حفظ و احیای جنگل‌های بارانی آمازون

اپل که سابقه‌ای طولانی در حمایت‌های مالی از آسیب‌دیدگان حوادث داشته است، این بار نیز تصمیم گرفته تا در جهت حفظ و احیای جنگل‌های بارانی آمازون قدم بردارد.

تیم کوک، مدیرعامل اپل اعلام کرده است که اپل در نظر دارد برای خاموش کردن هرچه زودتر آتش‌سوزی و جلوگیری از تخریب بیشتر جنگل‌های بارانی آمازون کمک مالی پرداخت کند. کوک گفت که آنچه امروز در آمریکای جنوبی درحال وقوع است «بسیار ویران‌گر» است.

وسعت آتش‌سوزی در جنگل‌های بارانی آمازون طی چند هفته‌ی گذشته در سراسر آمریکا با رکورد بی‌سابقه‌ای در حال افزایش است. امسال، بیش از ۷۹ هزار و ۵۰۰ آتش‌سوزی در برزیل به وقوع پیوسته که بیش از نیمی از آن در آمازون بوده است.

آتش‌سوزی معمولا در این زمان از سال در آمازون به‌دلیل خشکی هوا رخ می‌دهد، اما امسال با گزارش بیش از ۱۰ هزار آتش‌سوزی جدید، تنها طی هفته‌ی گذشته اوضاع را بسیار وخیم‌تر از قبل کرده است. به‌طوری که تعداد آتش‌سوزی‌ها در برزیل نسبت به سال گذشته ۸۵ درصد افزایش یافته است.

به گزارش لس‌آنجلس تایمز:

تابستان امسال شعله‌های آتش در سراسر جنگل بارانی آمازون شعله‌ور شدند و هر روز میلیون‌ها تن دی اکسید کربن در جو خارج می‌شود. این درحالی است که اصلی‌ترین نگرانی دانشمندان چیز دیگری است. آن‌ها به مراتب بیشتر نگران علت آتش‌سوزی‌ها هستند؛ افزایش چشمگیر در جنگل‌زدایی غیرقانونی که می‌تواند جهان را از یک بافر مهم در برابر تغییرات آب‌و‌هوا محروم کند.

طبق گزارش مؤسسه‌ی ملی پژوهش‌های فضایی برزیل که به اختصار (INPE) خوانده می‌شود، هر دقیقه منطقه‌ای به وسعت یک زمین فوتبال از جنگل‌های آمازون از بین می‌رود. برآوردهای اولیه از داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که جنگل‌زدایی در ماه ژوئن تقریباً ۹۰ درصد و و در ماه ژوئیه ۲۸۰ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

کوک اعلام کرده است که اپل برای حفظ و احیای جنگل‌های آمازون که در آتش درحال سوختن هستند، کمک مالی خواهد کرد. او افزود:

دیدن آتش‌سوزی و ویرانی جنگل‌های بارانی آمازون که یکی از مهم‌ترین اکوسیستم‌های جهان به‌شمار می‌رود، بسیار تاسف‌آور است. اپل با افتخار برای حفظ تنوع‌ زیستی و بازگرداندن جنگل‌های حیاتی آمازون در سراسر آمریکای لاتین کمک مالی خواهد کرد.

همچنین، کوک هفته‌ی گذشته ۵ میلیون دلار بازار سهام اپل (AAPL) را به خیریه‌ای ناشناخته اهدا کرده بود. این درحالی است که کمک مالی اخیر اپل، کاملا متفاوت از اهدای مبالغی درجهت نجات جنگل‌های بارانی آمازون است. گفتنی است که کوک سال گذشته کمک مالی مشابهی انجام داده بود و اظهار داشت که قصد دارد با استفاده از «رویکردی سیستماتیک» تمام ثروت خود را اهدا کند.

انقلاب دیجیتال در شبکه برق؛ سیستم‌‌های ذخیره‌‌سازی مؤثرتر از منابع تجدیدپذیر

انقلاب دیجیتال در شبکه برق؛ سیستم‌‌های ذخیره‌‌سازی مؤثرتر از منابع تجدیدپذیر

هم‌زمان با رکوردشکنی منابع تجدیدپذیر، باتری‌‌ها نیز در حال بازکردن راه خود به‌‌سمت بازار برق و تسریع انقلاب دیجیتال در بخش انرژی هستند.

شیب نزولی هزینه‌‌ی تولید انرژی‌‌های تجدیدپذیر در جهان همچنان ادامه دارد. این به‌‌جرئت مسرت‌‌بخش‌‌ترین خبری است که این روزها در سرخط اخبار انرژی جهان می‌‌توان دید. بااین‌حال، انقلاب بزرگی نیز در پسِ صحنه در جریان است که ارزش آن کمتر از خبر خیزش منابع تجدیدپذیر در جهان نیست: سیستم‌‌های ذخیره‌‌سازی باتری نیز در حال بازکردن راه خود به‌‌سمت شبکه‌‌های قدرت هستند.

مارک آلستروم، مدیر گروه ائتلاف سیستم‌‌های انرژی غیرانتفاعی و نایب‌‌رئیس بخش سیاست‌‌های انرژی در شرکتNextEra Energy، می‌‌گوید این تحول تازه فقط از کاهش قیمت انرژی‌‌های تجدیدپذیر یا باتری‌‌ها ریشه نمی‌‌گیرد؛ بلکه توسعه‌‌ی ادوات الکترونیکی واسط میان این دو فناوری نیز در وقوع آن تأثیرگذار بوده است. آلستروم می‌‌افزاید:

برخلاف ژنراتورهای سنتی که به‌‌صورت الکترودینامیکی با شبکه‌‌ی برق کوپل می‌‌شوند، این (منابع تجدیدپذیر) از ادوات الکترونیک قدرت و کامپیوترها و سایر فناوری‌‌های پیشرفته‌‌ای‌‌ بهره می‌‌برند که مانند صنایع دیگر، از قابلیت مقیاس‌‌پذیری فراوانی برخوردار هستند. این همان انقلاب دیجیتال است که هم‌‌اکنون صنعت برق را نیز درمی‌‌نوردد.

به‌گفته‌ی آلستروم، آثار این انقلاب دیجیتالی تا حدودی در صنایع انرژی خورشیدی و بادی قابل‌‌مشاهده بود و حال با ورود تجهیزات ذخیره‌‌سازی، این حرکت وارد مرحله‌ی کاملا جدیدی شده است.

آلستروم بر این باور است که در گذشته، شبکه‌‌های برق مجبور بودند خود را با ماهیت تولید آرام و انعطاف‌‌ناپذیر منابع انرژی فسیلی تطبیق دهند. آن موقع، تنها اولویت ما تأمین انرژی کافی برای پاسخ‌گویی به پیک مصرف شبکه بود؛ اما امروزه، شبکه‌‌ی برق حجم گسترده‌‌ای از منابع تجدیدپذیر و ارزان را دراختیار دارد. این منابع درکنار بهره‌‌گیری از باتری‌‌ها می‌‌توانند با فرمان کامپیوتر، انرژی لازم را تنها در عرض چند ثانیه به شبکه تزریق کنند و با اطمینان بیشتری نیازهای شبکه را مرتفع کنند.

آلستروم در کارگروهی که به‌‌میزبانی آکادمی ملی علوم و مهندسی و پزشکی برگزار شد، صحبت‌هایش را این‌چنین ادامه داد:

آنچه مرا شگفت‌‌زده می‌‌کند، همین پروژه‌‌های هیبریدی هستند. وقتی شما شروع به استفاده از تجهیزات ذخیره‌‌سازی درکنار پنل‌‌های فتوولتائیک می‌‌کنید، آنچه درنهایت با آن مواجه خواهید شد، شبکه‌‌ی برقی است که تماما آن را کامپیوترهای حالت جامد کنترل خواهند کرد. اگر اندکی تأمل به‌‌خرج دهید و به‌‌‌معنای این قضیه بیندیشید، درخواهید یافت که مفهوم نیروگاه‌‌های برق مجازی در حال تحقق‌‌یافتن است.

انرژی خورشیدی

آلستروم می‌‌افزاید:

ما در دوره‌ی گذار مهمی به‌‌سر می‌‌بریم و از سیستمی کُند و لَخت به‌‌سمت سیستمی سریع و چابک در حال حرکتیم و این منابع جدید می‌‌توانند با سرعت نور وارد مدار شوند. ما همواره نگران کمبود انرژی بودیم؛ ولی در آینده منابع بی‌‌شماری دراختیار خواهیم داشت و تنها به انعطاف‌‌پذیری و متعادل‌‌سازی شبکه نیاز خواهیم داشت. اطمینان‌پذیری شبکه منوط به حفظ تعادل در آن خواهد بود.

این اطمینان‌پذیری را خودِ منابع می‌توانند رصد کنند و اطلاعات آن در شبکه مخابره می‌‌شود. آلستروم ادامه می‌‌دهد:

فکر می‌‌کنم دوره‌‌ی شیوه‌ی نظارتی منابع با رویکرد از بالا به پایین به‌‌سر آمده است و این سازوکار در حال جایگزین‌‌شدن با همان چیزی است که در دیگر صنایع درگیر با انقلاب دیجیتال نیز شاهدش بوده‌‌ایم. درنهایت، تعداد ادوات هوشمند بیشتری وارد این سازوکار خواهند شد. این، دنیای جدیدی است.

کمتر از یک هفته پس از این اظهارات آلستروم، شرکت NextEra از احداث نیروگاه ترکیبی از انرژی‌‌های تجدیدپذیر و باتری‌‌ها با ظرفیت اسمی ۷۰۰ مگاووات خبر داد. این واحد که در شهر آنادارکو در اوکلاهاما احداث شده است، خود بزرگ‌ترین نیروگاه از این نوع در آمریکا محسوب می‌‌شود.

منبع FORBES