اوبر و لیفت به تأثیرات منفی خود بر ترافیک شهری اعتراف کردند

اوبر و لیفت، بزرگ‌ترین سرویس‌های تاکسی اینترنتی جهان هستند که به اعتراف خودشان تأثیراتی قابل‌توجه بر وضعیت ترافیک شهرها داشته‌اند.

استارتاپ‌های تاکسی اینترنتی همچون اوبر و لیفت سهم عمده‌ای از مشتریان خود را از شهرهای آمریکا جذب می‌کنند. آن‌ها از مدت‌ها پیش در معرض اتهام افزایش ترافیک شهرها بوده‌اند. تحقیقی جدید از سوی خود شرکت‌‌ها تأیید می‌کند که سرویس‌های آنلاین در افزایش ترافیک آن‌چنان هم بی‌اثر نبوده‌اند.

آمریکایی‌ها پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ کمتر از قبل از خودروهای شخصی استفاده می‌کردند. رویکرد آن‌ها تا سال ۲۰۱۳ بیشتر دوام نداشت. از آن سال به بعد، آمار رانندگی در شهرهای آمریکا هرساله افزایش یافته است. چنین افزایشی را می‌توان در ظاهر شهرهای آمریکایی و ترافیک موجود در آن‌ها به‌راحتی مشاهده کرد. حجم ترافیک در مناطق شهری شلوغ آمریکا همچون بزرگراه I-405 در لس‌آنجلس یا بلوار گیری در سان‌فرانسیسکو روزبه‌روز بیشتر می‌شود و در کنار آن، شاهد افزایش آمار مرگ‌ومیر عابران پیاده هم هستیم. پدیده‌ی دیگری که طبیعتا بر اثر افزایش ترافیک و رانندگی دیده می‌شود، افزایش آلودگی کربنی است.

استارتاپ‌هایی همچون اوبر و لیفت هنوز پدیده‌هایی نو در جهان محسوب می‌شوند. آن‌ها عمر کمتری نسبت به زمان تولد بحران بزرگ قرن ۲۱ دارند. تاکسی‌های اینترنتی از زمان تولد در دهه‌ی ۲۰۱۰ با ایده‌ای بلندپروازانه در جهت رسیدن به یک آرمان‌شهر متولد شدند. ایده‌‌ی آن‌ها به این صورت مطرح شد که از حجم بالای خودروهای بدون استفاده در شهرهای آمریکا برای کاهش نیاز مردم به خودروهای شخصی استفاده شود. درواقع ایده‌ی اولیه این بود که مردم کمتر از خودروهای شخصی برای تردد استفاده کنند و به‌نوعی کاهش ترافیک به‌عنوان دستاورد تاکسی‌ها بیان می‌شد.

اکنون کمتر از یک دهه از تولد تاکسی‌های اینترنتی می‌گذرد و آن‌ها به‌نوعی به اشکالات خود اعتراف می‌کنند. آن‌ها تحقیقی مشترک انجام داده‌اند که نتایج آن نشان از تأثیر خودروهایشان بر افزایش ترافیک شهرهای بزرگ آمریکا دارد. البته با وجود آمارهای منتشرشده، خودروهای شخصی همچنان سهم بیشتری از ترافیک شهری را در آمریکا به خود اختصاص می‌دهند. کریس پانگیلینان، مدیر سیاست‌‌‌گذاری جهانی حمل‌ونقل عمومی در پستی وبلاگی در کنار نتایج تحقیقات، توضیحی بر آمارها ارائه داد:

شرکت‌های تاکسی اینترنتی تأثیر مهمی بر افزایش ترافیک شهری دارند، اما هنوز سهم خودروهای شخصی و ترافیک تجاری بیش از آن‌ها است.

تحلیل مشترک اوبر و لیفت با مدیریت شرکت مشاوره‌ی حمل‌ونقل Fehr & Peers انجام شد. در تحقیق صورت‌گرفته، نقش اوبر و لیفت در طی کردن مسافت‌های شهری نسبت به ترافیک عمومی بررسی شد. شایان ذکر است شهرهای بوستون، لس‌آنجلس، سان‌فرانسیسکو، سیاتل و واشنگتن دی‌سی برای تحقیق انتخاب شده بودند. به‌علاوه تحقیقات در حوزه‌های گسترده‌ی شهری انجام شد که هم مناطق مرکزی و هم حومه‌ی شهرها را پوشش می‌داد.

تاکسی‌های اینترنتی هنوز سهم کمتری نسبت به خودروهای شخصی در ترافیک دارند

در تحقیق مذکور جای خالی شهر نیویورک بیش از همه حس می‌شود؛ شهری که سهم عمده‌ای از بازار شرکت‌های تاکسی اینترنتی را به خود اختصاص می‌دهد. سخنگوی لیفت می‌گوید نیویورک سیتی به‌خاطر درصد پایین مالکیت خودروی شخصی و سیستم حمل‌ونقل گسترده یک منطقه‌ی خاص محسوب می‌شود. البته تحقیقات قبلی شرکت‌های خصوصی نشان می‌دهد که تاکسی‌های سنتی و اینترنتی در مجموع ۵۰ درصد از ترافیک منطقه‌‌ی منهتن را به خود اختصاص می‌دهند. یافته‌های مذکور در ابتدای سال جاری باعث شد تا مقامات نیویورک قانونی را برای دریافت هزینه از راننده‌های منطقه‌ی مرکزی شهر دریافت کنند.

در بخشی از نتایج تحقیقات می‌خوانیم که شرکت‌های اوبر و لیفت در مجموع یک تا سه درصد از ترافیک مناطق شهری اطراف ۶ شهر بزرگ را به خود اختصاص می‌دهند. البته آن‌ها تأثیر ترافیکی بیشتری در مناطق شهری مرکزی و اصلی دارند. همان‌طور که در جدول تحقیقات می‌بینیم، اوبر و لیفت در منطقه‌ی سان‌فرانسیسکو ۱۳/۴ درصد از مسافت طی‌شده توسط خودروها را به خود اختصاص می‌دهند. آمارها در بوستون به ۸ درصد و در واشنگتن دی‌سی به ۷/۲ درصد می‌رسد.

آمار حاصل از تحقیقات نشان می‌دهد که تاکسی‌های اینترنتی بیش از آنچه تصور می‌شد، روی ترافیک شهرها تأثیر دارند. به‌عنوان مثال یک تحقیق مستقل از سازمان حمل‌ونقل سان‌فرانسیسکو در سال ۲۰۱۷ ادعا می‌کرد که از پاییز سال ۲۰۱۶، شرکت‌های تاکسی اینترنتی ۶/۵ درصد از مسافت طی‌شده با خودرو را در روزهای کاری و ۱۰ درصد از آمار مذکور را در روزهای تعطیل به خود اختصاص می‌دادند. به‌علاوه آن تحقیق ادعا می‌کرد که تاکسی‌های اینترنتی سهم عمده‌‌ای در کاهش سرعت میانگین خودروها داشته‌اند.

تحقیق جدید به‌نوعی یافته‌های گذشته را نقض کرده و اعلام می‌کند که تاکسی‌های اینترنتی دو برابر بیشتر در افزایش مسافت طی‌شده با خودرو نقش داشته‌اند. افزایش آمار فوق نشان می‌دهد که تأخیر در سفرهای مسافران نیز بر اثر فعالیت تاکسی‌های اینترنتی افزایش یافته است. گرگوری ارهارت، استاد مهندسی عمران دانشگاه کنتاکی است و با مطالعه‌ی تأثیر اوبر و لیفت روی ترافیک شهری اظهارنظر مهمی پیرامون آن‌ها دارد. او می‌گوید:

افزایش آمار در تحقیق اخیر احتمالا بر اثر افزایش استفاده از تاکسی‌های اینترنتی در دو سال گذشته بوده است. افزایش دوبرابری مسافت طی‌شده با تاکسی‌های اینترنتی احتمال راه‌بندان بر اثر استفاده از آن‌ها را در سال ۲۰۱۸ بیشتر از سال ۲۰۱۶ می‌کند.

تاکسی‌های اینترنتی در همه‌ی شهرهای بزرگ مورد تحقیق تأثیر برابر نداشتند. اوبر و لیفت در شهرهایی همچون لس‌آنجلس، سیاتل و شیکاگو سهم کمتری را به خود اختصاص می‌دهند.

نتایج تحقیقات مشترک اوبر و لیفت پاسخ قابل‌توجهی به یکی از سؤال‌های بسیار مهم محققان حمل‌ونقل در سال‌های اخیر می‌دهد: «چه مقدار از مسافت طی شده توسط تاکسی‌های اینترنتی در وضعیت دارای مسافر بوده است؟» آمارها در این بخش هم قابل‌توجه بوده و احتمالا کمتر از تخمین‌های دیگر محققان است. تنها بین ۵۴ تا ۶۲ درصد از مسافت طی‌شده‌ی تاکسی‌های اینترنتی در وضعیت دارای مسافر بوده است.

هنوز بسیاری از سوالات پیرامون تأثیر تاکسی‌های اینترنتی بی‌پاسخ مانده است

با وجود آمارهای قابل‌توجهی که در تحقیق اخیر اوبر و لیف منتشر شد، هنوز سوالات مهمی بدون پاسخ مانده‌اند. رشد ترافیک اوبر و لیفت در گذر زمان و همچنین تأثیر آن‌ها بر تغییر مسیر مسافران از اتوبوس و قطار شهری بی‌پاسخ مانده است. ارهارت انتظار دارد شرکت‌های تاکسی اینترنتی آمارهای جزئی‌تری از تحقیقات منتشر کنند تا بازبینی‌های مستقل و بهتری پیرامون مسئله‌ی موجود صورت بگیرد. به‌علاوه برخی کارشناسان نیز ایراداتی را در آمار حدس می‌زنند و از کم بودن سهم ترافیک در لس‌آنجلس و سیاتل متعجب هستند.

تحقیق اخیر با وجود تمام بحث‌ها و اشکالات، به‌نوعی یک اعتراف مهم (و احتمالا دیر) از سوی صنعتی محسوب می‌شود که تأثیر عمیقی بر زندگی شهری مردم داشته است. اوبر و لیفت امسال از استارتاپ‌های یونیکورن به شرکت‌های غول‌پیکر سهامی عام تبدیل شدند که روزانه میلیون‌ها کاربر دارند. آن‌ها اکنون تلاش می‌کنند تا اطلاعات سفر خود را هرچه بیشتر از دستان قانون‌گذاران و شبکه‌های حمل‌ونقل دور نگه دارند. به‌هرحال آمارهای منتشرشده تصویر نه‌چندان خوبی را از وضعیت ترافیکی و تأثیر تاکسی‌های اینترنتی نشان می‌دهد. درنهایت تحقیقات مستقل از مؤسسه‌های دیگر همچون دانشگاه‌های کنتاکی، دی‌پائول و یو‌سی دیویس و سازمان‌های مستقل دیگر نیز تأثیر تاکسی‌های اینترنتی را بر افزایش مسافت طی‌شده با وسیله‌ی نقلیه، راه‌بندان‌های ترافیکی و کاهش استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی تأیید می‌کنند.

چین در صورت تحریم هواوی در هند، اقدام متقابل انجام می‌دهد

شاید دولت هند بر اثر فشارهای بین‌المللی، محدودیت‌هایی را برای شرکت چینی هواوی ایجاد کند. چینی‌ها هند را به اقدام متقابل تهدید کرده‌اند.

چین به هند هشدار داد که شرکت هواوی را از فعالیت در کشورش منع نکند. مقامات چین در پی انتشار اخبار احتمال محدویت فعالیت برای هواوی به هند هشدار دادند که در صورت اتخاذ چنین تصمیم‌هایی، رویکرد آن‌ها عواقبی در پی خواهد داشت. عواقبی که طبق ادعای منابع خبری نزدیک به طرفین، شرکت‌های هندی شاغل در چین را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

راوی شانکار پراساد، وزیر مخابرات هند در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشورش در ماه‌های آتی نصب تجهیزات مخابراتی برای نسل جدید اینترنت همراه یعنی ۵G را شروع خواهد کرد. البته او می‌گوید که دعوت از شرکت‌های چینی برای نصب تجهیزات و انجام پروژه‌های اجرایی هنوز مشخص نیست. هواوی به‌عنوان یکی از رهبران بازار تجهیزات مخابراتی از ماه‌ها پیش در مرکز دعواهای تجاری دو کشور آمریکا و چین قرار دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ماه مه شرکت مذکور را در فهرست سیاه قرار داد و مسائل مربوط با امنیت ملی را به‌عنوان دلیل اقدام خود بیان کرد. هرچند برخی از محدودیت‌ها در هفته‌های گذشته کاهش یافتند، اما شرایط هنوز برای غول مخابراتی چین مناسب نیست. آمریکا متحدان خود را نیز به اقدام‌هایی مشابه علیه هواوی تشویق کرده است و شرکت مذکور را به جاسوسی برای دولت چین متهم می‌کند.

یک منبع خبری آگاه در دهلی نو اعلام کرد که ویکرام مصری، سفیر هند در پکن روز دهم ژوئیه به وزارت امور خارجه‌ی چین فراخوانده شد. دلیل دعوت از سفیر هند، اعلام نگرانی چینی‌ها پیرامون موضوع هواوی، تحریم‌های آمریکا و فناوری ۵G به دولت دهلی نو بود. چینی‌ها در جریان ملاقات با سفیر هند به‌صورت روشن از عبارت «تحریم‌های متقابل» استفاده کردند. آن‌ها می‌گویند که اگر دهلی نو بر اثر فشارها از واشنگتن اقدامی برای تحریم هواوی انجام دهد، آن‌ها هم شرکت‌های هندی حاضر در چین را تحت فشار قرار می‌دهند. رویترز برای روشن شدن موضوع تماسی با وزارت امور خارجه‌ی چین داشت. آن‌ها امیدوار هستند که هند تصمیمی مستقل پیرامون پیمانکارهای ۵G خود داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی رویترز در بیانیه‌ای پیرامون جلسه با سفیر هند و موضوع هواوی گفت:

هواوی از مدت‌ها پیش پروژه‌‌هایی را در هند اجرا می‌کند. آن‌ها نقش مشارکتی مهمی در توسعه‌ی جامعه‌ی هندی و اقتصاد آن‌ها داشته‌اند که بر همه روشن است. درباره‌ی موضوع همکاری شرکت‌های چینی در توسعه‌ی فناوری ۵G هند، امیدوار هستیم که طرف هندی تصمیمی مستقل بگیرد. به‌علاوه انتظار داریم فضایی عادلانه و بدون تبعیض از لحاظ تجاری برای عملیات و سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی ایجاد شود که درنهایت به منافع مشترک خواهد انجامید.

رویترز با وزارت امور خارجه‌ی هند هم تماسی برقرار کرد که پاسخی از سوی آن‌ها منتشر نشد.

پس از انتشار گزارش اولیه از سوی رویترز، جیم بانکس، عضو جمهوری‌خواه کنگره‌ی آمریکا از منطقه‌ی ایندیانا به حزب کمونیست چین حمله کرد. او در توییتی ادعا کرد که حزب مذکور کشورهای دیگر را با اجبار به فرایند نظارت و جاسوسی وارد می‌کند:

چین در موضوع استفاده از محصولات هواوی در زیرساخت ۵G رویکرد نامناسبی پیش گرفته است. آن‌ها هیچ مرز عملیاتی ندارند. حزب کمونیست چین به سمت زورگویی به کشورها پیش می‌رود تا خود را در معرض نظارت و جاسوسی آن‌ها قرار دهند.

درگیری‌های تجاری

حضور شرکت‌های هندی در چین کمتر از اقتصادهای بزرگ دیگر است. با این حال شرکت‌هایی همچون Infosys, TCS, Dr Reddy’s Laboratories Reliance Industries و Mahindra & Mahindra حضور تأثیرگذاری در صنایع ساخت‌وتولید، سلامت، خدمات مالی و برون‌سپاری در چین دارند.

شرکت‌های هندی محدودی در چین فعالیت تجاری جدی دارند

چین و هند از سال‌ها پیش تلاش می‌کند تا درگیری‌های تاریخی خود را کاهش دهند؛ درگیری‌هایی که پیرامون موضوعات متنوع و تصاحب مناطق جغرافیایی بین آن‌ها وجود دارد. موضوع جدید و تحریم احتمالی هواوی شاید شرایط را برای دو کشور بزرگ و پرجمعیت آسیایی بسیار دشوار کند.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در ماه اکتبر میزبان ژی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین خواهد بود. دیدار آن‌ها در شهر بنارس، حوزه‌ی انتخابیه‌ی مودی در مجلس برگزار می‌شود که در شمال هند قرار دارد. موضوع اصلی ملاقات، چالش‌های تجاری چین و هند خواهد بود. یکی از چالش‌های احتمالی تجاری، خسارت ۵۳ میلیارد دلاری برای هندی‌ها به‌همراه دارد.

کارشناسان اعتقاد دارند حزب راست‌گرای هند (که اکنون با نخست‌وزیری مودی به‌عنوان حزب حاکم شناخته می‌شوند) نقش اصلی را در افزایش نگرانی‌ها از شرکت چینی هواوی داشته‌اند. اشوانی ماهاجان، رئیس حزب اقتصادی هندی-ملی‌گرا و راست‌گرای Rashtriya Swayamsevak Sangh هفته‌ی گذشته نامه‌ای به مودی نوشت و نگرانی‌های خود را از فعالیت هواوی در هند اعلام کرد. در بخشی از نامه‌ی او می‌خوانیم:

کشور ما هنوز در ارتباط با وابستگی و اعتماد کامل به هواوی مطمئن نیست. شرکت‌های چینی همچون هواوی در سطح بین‌المللی تحت انتقادهای جدی و اتهام قیمت‌های بسیار پایین در مناقصه‌ها قرار دارند. به‌علاوه آن‌ها متهم هستند که پایه‌های اصلی خود را در چین تأسیس می‌کنند تا ابزارهای لازم برای جاسوسی و امکان قطع سرویس‌ها را در صورت نیاز داشته باشند.

کاهش نگرانی‌های امنیتی

پراساد به مجلس هند اعلام کرد که تاکنون ۶ طرح پیشنهادی برای پیمانکاری نصب تجهیزات ۵G دریافت شده است که هواوی هم در بین آن‌ها قرار دارد. او نام شرکت‌های دیگر را اعلام نکرد. البته شرکت سوئدی اریکسون، شرکت فنلاندی نوکیا و شرکت کره‌ای سامسونگ به احتمال زیاد در فهرست پیشنهاددهنده‌ها قرار دارند.

مقامات قانونی و مشاوران متعددی قبول یا رد پیشنهاد هواوی را بررسی می‌کنند. از میان آن‌ها می‌توان به کی ویجای راگاون، مشاور ارشد علمی دولت هند اشاره کرد. به‌علاوه نماینده‌هایی از وزارت‌خانه‌های مخابرات، اطلاعات و فناوری و حتی سرویس‌های اطلاعاتی در گروه بررسی پیشنهاد حضور دارند. گروه مذکور هیچ اثباتی بر استفاده‌ی هواوی از برنامه‌های در پشتی یا بدافزارهای دیگر در پروژه‌های کنونی شرکت در هند کشف نکرد. به‌علاوه مسئولان وزارت مخابرات هند می‌گویند که وزارت داخلی کشور (مسئول بررسی امنیت زیرساخت) هیچ برنامه یا دستوری برای مقابله با ورود هواوی به برنامه‌های توسعه‌ی ۵G ندارد. آن‌ها می‌گویند نمی‌توان هواوی را تنها به‌خاطر چینی بودن از ورود به پروژه‌ها منع کرد.

متخصصان فناوری که به‌عنوان مشاور در کنار دولت هند قرار دارند، پیشنهاد قابل‌توجهی برای کاهش نگرانی‌های امنیتی بیان کرده‌اند. گروه مشاوران به‌نام National Security Advisory Board یا NSAB می‌گویند که برای حصول اطمینان از امنیت پروژه‌های ۵G نباید سخت‌افزار و نرم‌افزار را به‌صورت مشترک از هواوی خریداری کرد. آن‌ها می‌گویند دولت باید اپراتورهای مخابراتی را ملزم به استفاده از نرم‌افزارهای ساخت هند در ترکیب با سخت‌افزارهای شرکت‌های دیگر همچون هواوی کند.

درنهایت هنوز نمی‌توان اظهارنظری قطعی پیرامون آینده‌ی چین و هواوی در هند داشت. ازطرفی هندی‌ها بهانه‌ی امنیتی برای عدم همکاری با هواوی ندارند و ازطرفی فشارهای بین‌المللی را هم احساس می‌کنند. به‌ هر حال مقام‌های هندی اکنون در انتخاب بین ادامه‌ی همکاری با هواوی یا خروج تجاری کامل از چین گرفتار شده‌اند.

آمازون AWS مرکز داده جدیدی در خاورمیانه راه‌اندازی کرد

آمازون AWS مرکز داده جدیدی در خاورمیانه راه‌اندازی کرد

شعبه‌ی جدید آمازون AWS در خاورمیانه افتتاج شد. این مرکز داده‌ی جدید در کشور بحرین احداث شده است.

بخش خدمات رایانش ابری آمازون موسوم به AWS اعلام کرد که شعبه‌ی جدیدی در خاورمیانه افتتاح کرده است که در کشور بحرین قرار دارد. خاورمیانه یک بازار نوظهور برای ارائه‌دهندگان خدمات رایانش ابری محسوب می‌شود و افتتاح این شعبه‌ی جدید باعث شده تا گسترش خدمات سرویس AWS آمازون همچنان ادامه داشته باشد. این خبر درحالی منتشر شده که مایکروسافت هم اواخر ماه گذشته اعلام کرد که مرکز داده‌ی جدیدی را در ابوظبی دُبی راه‌اندازی کرده است.

اندی جسی، مدیرعامل AWS سال قبل در رویداد AWS re:Invent اشاره کرد بود که خدمات این شرکت در نواحی مختلف جهان ارائه می‌شود و مسلما آمازون به‌دنبال این است که در بازارهای درحال توسعه نیز حضور داشته باشد و خدمات رایانش ابری خود را گسترش دهد.

جسی سال گذشته در رویداد مذکور گفت:

فکر می‌کنم در آمریکا، ما فعلا در مراحل اولیه‌ی گسترش ارائه‌ی خدمات تجاری و عادی هستیم. باید اشاره کنیم که خدمات ما در خارج از کشور آمریکا بین ۱۲ تا ۳۶ ماه از رقبا عقب است. مشتریان تجاری مهم زیادی وجود دارند که به‌تازگی به استفاده از خدمات رایانش ابری روی آورده‌اند.

روش ارائه‌ و گسترش خدمات به شرکت‌های واقع در ناحیه‌ی خاورمیانه درست همانند روشی است که در آمریکا، اروپا و نواحی دیگر انجام می‌شود تا شرکت‌های مختلف بتوانند به استفاده از خدمات ابری سوق پیدا کنند.

شعبه‌ی جدید AWS در خاورمیانه در سه بخش در دسترس قرار گرفته است. AWS روش آمازون در یک منقطه‌ی جغرافیایی مجزا است که حداقل یک مرکز داده در آن نگه‌داری می‌شود. هر بخش از سه بخش فوق، سیستم برق، خنک‌کننده و امنیت فیزیکی مجزایی دارد که با استفاده از شبکه‌های با نرخ تأخیر بسیار کم به یکدیگر متصل شده‌اند.

آمازون گزارش داده که این اقدام یکی از مراحل ادامه‌ی گسترش خدمات AWS است. همچنین اعلام کرده که طی چند سال آینده قصد دارد ۹ بخش جدید نیز در کشور‌های اندونزی، ایتالیا و آفریقای جنوبی راه‌اندازی کند.

منبع TECHCRUNCH