ترامپ اعمال تعرفه بر گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌های چینی را به تعویق انداخت

اعمال تعرفه بر برخی از کالاها در آمریکا که قرار بود به دستور ترامپ از ماه سپتامبر اعمال شود، تا اواسط ماه دسامبر به تعویق افتاد.

ترامپ اعلام کرده‌ است که تعرفه‌ی ۱۰ درصدی بر لوازم الکترونیکی مصرفی مانند گوشی هوشمند، لپ‌تاپ، کنسول‌های بازی ویدئویی و مانیتور کامپیوتر، همچنین کفش، لباس و اسباب‌بازی را تا ۱۵ دسامبر ۲۰۱۹ اعمال نخواهد کرد. این بدین معنا است که فروشندگان می‌توانند اقلام مورد نیاز برای کریسمس را بدون تعرفه تهیه کنند. اما خبر بدی هم در همین زمینه وجود دارد.

دیگر اقلام الکترونیکی مانند تلویزیون، ساعت، دوربین دیجیتال و همچنین برخی اقلام غیرالکترونیکی مانند احشام و تیغ از اول سپتامبر مشمول تعرفه‌ی جدید خواهند شد. بنابراین شاید حتی برای خرید اقلامی که از نیمه‌ی دسامبر تعرفه بر آن‌ها اعمال می‌شود، مجبور شوید بهای بیشتری بپردازید چون برخی بخش‌های به‌کاررفته در آن‌ها مانند منبع تغذیه و بردهای پرینت‌شده، در سپتامبر مشمول تعرفه خواهند شد. مرکز تجارت ایالات متحده‌ی آمریکا توضیحی درباره‌ی علت به تأخیر افتادن اعمال تعرفه برای برخی اقلام، ارائه نداده‌ است.

اتحادیه‌ی مربوط به صنایع الکترونیک مصرفی از به تعویق افتادن اعمال تعرفه استقبال کرده و در عین حال گفته است که عدم قطعیت در اعمال تعرفه و بیان تعرفه‌های واقعی در کنار صحبت‌های تهدیدآمیز برای اعمال تعرفه، به اقتصاد کشور ضربه خواهد زد. گری شاپریو (Gary Shaprio)، رئیس این اتحادیه گفته‌ است:

تعرفه‌های ناگهانی که اخیراً اعمال شده‌ است، نوساناتی را در بازار ایجاد کرده که همه‌ی آمریکایی‌ها از جمله کسانی که از برنامه‌های مختلف بازنشستگی مانند ۴۰۱(K)، پنشن (pension) یا IRA استفاده می‌کنند را نگران کرده و نشان‌دهنده‌ی احمقانه بودن آغاز یک جنگ تجاری غیر قابل پیش‌بینی است. تعرفه‌ها در واقع مالیات هستند و دولت چین بهای آن را نخواهد پرداخت، بلکه شهروندان آمریکا فشار آن‌ را متحمل خواهند شد.

بورس وال‌استریت از این خبر استقبال کرده و شاخص بورس در بسیاری از موارد بالا رفته‌ است. به‌عنوان نمونه اپل به دلیل این خبر که گوشی‌هایش تا مدت بیشتری شامل تعرفه نمی‌شود، رشد ۴ درصدی را تجربه کرده‌ است.

اعلام تأخیر برای اعمال تعرفه آخرین خبر از نزاع تجاری بین دولت ترامپ و چین است. در ماه مه دولت آمریکا تحریم‌هایی را بر هواوی، غول تکنولوژی چین اعمال کرده و دلیل آن را نگرانی‌های امنیتی اعلام کرد. این تحریم‌ها شرکت‌هایی مانند گوگل و شرکت‌های تولیدی چیپ مانند برودکام را ملزم می‌کرد برای فروش تولیدات خود به چین از دولت اجازه‌ی رسمی بگیرند. ترامپ اعلام کرده‌ بود که اگر چین و آمریکا به یک توافق تجاری بهتر برسند، این تحریم‌ها لغو خواهد شد. همچنین اعلام شد که شرکت‌ها می‌توانند آن‌دسته از تولیدات هواوی را که تهدیدکننده‌یامنیت ملی نیست، به فروش برسانند. اما هفته‌ی گذشته و پس از عدم موفقیت در مذاکرات تجاری، دولت آمریکا اعطای آزادانه‌ی مجوز تجارت با هواوی در موارد اعلام شده را متوقف کرد.

معمولاً هدف ترامپ از اعمال تعرفه بر برخی تولیدات، ایجاد انگیزه در شرکت‌های آمریکایی برای ساخت این محصولات در داخل آمریکا است؛ هدفی که تاکنون موفقت‌آمیز نبوده‌ است. تنها امسال، میزان واردات اضافه بر صادرات دولت آمریکا رکورد ۸۹۱٫۳ میلیارد دلار را ثبت کرد. دلیل این است که برخی از شرکت‌های غیرچینی که کارخانه‌های خود را در چین ساخته بودند (مانند شرکت فاکسکان که یک شرکت تایوانی است)، در حال انتقال واحدهای تولیدی خود به کشورهایی مانند هند، تایوان، مکزیک و ویتنام هستند.

هواوی باز هم سهم خود از بازار گوشی‌های هوشمند چین را افزایش داد

هواوی باز هم سهم خود از بازار گوشی‌های هوشمند چین را افزایش داد

هواوی موقعیت خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین فروشنده‌ی گوشی هوشمند در چین تثبیت کرد و باز هم سهم خود را از بازار افزایش داد.

هواوی در آمار سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری میلادی، باز هم به فرمانروایی خود در بازار داخلی گوشی‌های هوشمند ادامه داد. فروش و سهم بازار این شرکت در دوره‌ی گذشته باز هم روند صعودی داشت. درواقع مشتریان چینی از این شرکت که درگیر دعواهای حقوقی با آمریکا بود، حمایت کردند.

غول چینی صنعت مخابرات از میانه‌ی ماه مه تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار داشت و به‌نوعی هیچ‌گونه فعالیتی در آن کشور انجام نمی‌داد. با وجود همه‌ی تهدید‌ها، هواوی در ‌سه‌ماهه‌ی منتهی به ژوئن سال جاری میلادی ۳۷ میلیون دستگاه گوشی هوشمند در چین فروخت که رشدی ۳۱ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. آمارهای مذکور توسط شرکت تحقیقات بازار Canalys ارائه شدند.

سهم بازار هواوی در چین در فصل دوم سال ۲۰۱۹، رشدی بیش از ۱۰ درصد را تجربه کرد و به ۳۸ درصد رسید. در همان بازار، دیگر تولیدکننده‌های بزرگ گوشی هوشمند کاهش سهم بازار را تجربه کردند. شایان ذکر است چین به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار گوشی‌های هوشمند در جهان شناخته می‌شود.

واشنگتن در ماه مه هواوی را به فهرست تحریم‌هایی به نام Entity List وارد کرد. رویکرد مذکور، شرکت چینی را از دسترسی به قطعات مهم شرکت‌های آمریکایی و نرم‌افزارهایی همچون اپلیکیشن‌های اندرویدی گوگل محروم کرد. به‌هرحال رخداد پیش‌آمده که در هفته‌های اخیر تاحدودی تلطیف شده است، بازار خارج از کشور را برای هواوی با تهدید مواجه کرد، اما آن‌ها تمرکز خود را روی بازار وطنی گذاشتند. مو جیا، تحلیل‌گر کانالیس ادعا می‌کند که هواوی با تمرکز روی بازاریابی آفلاین و تشویق شهروندان چین به فعالیت‌های میهن‌پرستانه، سهم خود را در بازار افزایش داد.

هواوی آمریکا

انجمن‌ها و رسانه‌هایی که خبر تحریم هواوی را در ماه‌های گذشته منتشر کردند، محل بحث و تبادل نظر و تشویق چینی‌ها به حمایت از این شرکت شدند. درواقع شبکه‌های اجتماعی چین در همه‌ی بخش‌ها، پر از کامنت‌ها و کمپین‌هایی در حمایت از هواوی شد. کیتی فوک، تحلیل‌گر بخش گوشی‌های هوشمند شرکت تحلیلی IDC می‌گوید مصرف‌کننده‌ها در پاسخ به خبر تحریم، با احساسات شدید با چینی برخورد کردند که منجر به افزایش بیش‌ از پیش سهم شرکت شد. فوک درباره‌ی حمایت مردم از هواوی می‌گوید:

محصول این شرکت هم‌اکنون شهرت و اعتبار خوبی دارد. جنگ تجاری به مردم چین این احساس را القا کرد که باید از هواوی دفاع کنند. تنها نگرانی، تأمین قطعات بود که آن هم در پایان حل شد.

افزایش فروش هواوی در فصل دوم سال در حالی رخ داد که مجموع فروش گوشی‌های هوشمند در چین کاهش قابل‌توجهی را تجربه می‌کرد. در سه‌ماهه‌ی گذشته، فروش کلی گوشی‌های هوشمند در این کشور با کاهش ۶ درصدی به ۹۷/۶ میلیون دستگاه رسید. طبق آمارهای کانالیس، سقوط اخیر نهمین کاهش پیاپی در بازار چین بود.اوپو، ویوو، شیائومی و اپل چهار تولیدکننده‌‌ی بزرگی هستند که در بازار کشور آسیایی پشت سر هواوی قرار دارند. همه‌ی آن‌ها در فصل گذشته شاهد کاهش سهم بازار و کاهش فروش بودند.

بخش پایانی آمار کانالیس می‌گوید که فروش بازار چین در فصل دوم سال، ۶۴ درصد از کل فروش هواوی را شامل می‌شود. جیا در پایان تحلیل خود می‌گوید:

قطعا بازار بین‌المللی اکنون وضعیت پر ریسکی را نشان می‌‌دهد. درحالی که هواوی در چین و با بالغ شدن اکوسیستم اندرویدی به‌خاطر کانال‌های فروش و درآمدهای نرم‌افزاری، مزیت بیشتری به‌خاطر قیمت‌های قابل رقابت دارد.

منبع REUTERS

اپل گزارش مالی فصل سوم ۲۰۱۹ را منتشر کرد

اپل گزارش مالی فصل سوم ۲۰۱۹ را منتشر کرد

اپل با فروش موفق اپل واچ و درآمد حاصل از ارائه‌ی سرویس‌ها در فصل سوم ۲۰۱۹، فصل خوب مالی را نسبت به مدت مشابه سال قبل پشت سر گذاشت.

گزارش مالی فصل سوم ۲۰۱۹  اپل حاکی از رشد یک درصدی درآمد کوپرتینویی‌ها در این فصل نسبت به مدت مشابه سال قبل است. درآمد سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری اپل، ۵۳.۸ میلیارد دلار گزارش شده است. با این حساب، کوپرتینویی‌ها موفق‌ترین فصل مالی را نسبت به فصل‌های قبل تجربه کرده‌اند.

یکی از عوامل موفقیت اپل در این فصل به درآمد خوب حاصل از سرویس‌های کوپرتینویی‌ها و همچنین فروش گجت‌‌های پوشیدنی مربوط می‌شود.

اپل

فروش کلی اپل در فصل سوم ۲۰۱۸ حدود ۲۴.۵ میلیارد دلار گزارش شده بود. اما براساس گزارش اخیر، فروش کلی اپل در فصل سوم ۲۰۱۹ به ۲۵.۱ میلیارد دلار در بازار ایالات متحده افزایش یافته است. البته گفتنی است که فروش کلی اپل در این فصل و در بازار چین نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش رو‌به‌رو بوده و از ۹.۶ میلیارد دلار در فصل سوم ۲۰۱۸ به ۹.۲ میلیارد دلار در فصل سوم ۲۰۱۹ کاهش یافته است. همچنین درآمد کلی اپل در بازارهای اروپا از ۱۲.۱ میلیارد دلار درسه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۱۸ به ۱۱.۹ میلیارد دلار در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۱۹ کاهش یافته است. درآمد اپل در ژاپن با رشد ۹.۵ درصدی سالیانه‌ به ۴.۱ میلیلارد دلار و کل منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه با رشد درآمد سالیانه‌ی ۹.۵ درصد به درآمد کلی ۳.۶ میلیارد دلار در این فصل دست یافته است.

طبق گزارش مالی اخیر اپل، درآمد حاصل از فروش گوشی‌های آیفون با کاهش ۱۳.۱ درصدی سالیانه به ۲۵.۹۸۶ میلیارد دلار رسیده که قابل مقایسه با درآمد ۲۹.۴۷ میلیارد دلاری کوپرتینویی‌ها در مدت مشابه سال قبل است. بیشترین رشد فروش سالیانه‌ در این فصل به گجت‌های پوشیدنی و سرویس‌های اپل مربوط می‌شود. گجت‌های پوشیدنی همچون اپل واچ، محصولاتی همچون هوم پاد و البته لوازم جانبی اپل فروش خوبی را برای این شرکت رقم زده‌اند.

کوپرتینویی‌ها فصل بعدی، آیفون ۱۱ و احتمالا مک‌بوک ۱۶ اینچی را که شایعه‌های مختلفی پیرامون آن منتشر شده است، معرفی می‌کنند. باتوجه به اینکه معاملات مبتنی بر Apple Pay در بازار آمریکا رو به افزایش است، انتظار می‌رود کارت اعتباری Apple Card به‌زودی در ایالات متحده معرفی شود. بی‌شک با معرفی کارت اعتباری اپل، تعداد مبادلاتی که از طریق اپل‌پی انجام می‌شود، افزایش خواهد یافت. تیم کوک، مدیرعامل اپل در جریان ارائه‌ی گزارش مالی فصل سوم ۲۰۱۹ اعلام کرد که ماه آینده کارت اعتباری اپل جهت استفاده‌ی کاربران آمریکایی به بازار عرضه خواهد شد.

تیم کوک در جریان ارائه‌ی گزارش مالی در مورد خرید بخش تولید مودم گوشی‌های هوشمند اینتل به ارزش یک میلیارد دلار نیز صحبت کرد. تیم کوک معتقد است تصاحب بخش تولید مودم اینتل یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای کوپرتینویی‌‌ها در طی سال‌های اخیر بوده است و با این معامله اپل می‌‌تواند ۲۲۰۰ کارمند اینتل در بخش تولید مودم را دراختیار داشته باشد.

منبع GSMARENA